Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Студентски културни центар Крагујевац у сарадњи са организацијом Мултикултиватор и Филолошко-уметничким факултетом Универзитета у Крагујевцу организује предавање професора Тома Стајна (Berklee, Бостон САД) у оквиру Мултиверзитет клинике, у среду 18. октобра са почетком у 11 часова у Свечаној сали Ректората Универзитета у Крагујевцу.
Професор Том Стајн одржаће на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу предавања у области музичког бизниса, медија и индустрије забаве. Професор Стајн представиће основе функционисања савремене музичке индустрије и индустрије медија и забаве (Music, Media & Entertainment Industry), улоге и позиције свих актера у овом пословном ланцу, (дигиталне) алате и технике.

rsz tom stajn 1

Опера и театар Madlenianum објављује конкурс намењен младим позоришним ствараоцима за драмски или музичко-драмски пројекат на Великој или Малој сцени у жанру романтичне комедије.
За пријаву на конкурс потребно је лично доставити на адресу позоришта (Главна 32, Земун) у три примерка: драмски текст, редитељску експликацију, предлог састава екипе аутора и учесника са биографијама, као и пратећи фото, видео и аудио материjал који помаже да се стeкне бољи увид у пројекат.
Пријаве на Конкурс примаће се до 15. новембра 2017, а стручна комисија ће до 25. децембра 2017. објавити резултате и прогласити победника, који ће бити награђен условима за професионалну продукцију у Опери и театру Madlenianum у 2018. години.
У оквиру својих активности, позоришна кућа Madlenianum посебну пажњу поклања младим позоришним ствараоцима и омогућава им професионалне услове да реализују своје уметничке идеје. До сада су на посебном Конкурсу који је био намењен младима два пројекта изабрана, продуцирана и извођена на редовном репертоару Madlenianuma.
Детаљније информације о Конкурсу могу се добити путем имејла Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..

rsz plakat konkurs 1 29 x42

 У Универзитетској галерији у Крагујевцу, 28. септембра 2017. године са почетком у 19 часова, наступиће Трио флаута „Миодраг Азањац”.
 Трио флаута који чине Сузана Марочик, Карољ Марочик и Александар Ружичић основан је 2009 године. Осим извођаштвом, баве се прерадом и издавањем композиција за овај састав. Сви чланови трија су запослени на Филолошко-уметничком факултету Универзитета у Крагујевцу.
 У част Миодрага Азањца, нашег великог флаутисте, уметника и педагога, професора Факултета музичке уметности у Београду, код кога су чланови овог камерног ансамбла студирали, састав од 2017. године носи његово име.

rsz 1rsz trio flauta

 

У Првој крагујевачкој гимназији 23. 9. 2017. у 19 часова биће одржан концерт Сaње Донић, из класе ред. проф. мр Сање Вукосављевић Миленић. Програм солистичког реситала обухватиће композиције Дмитрија Шостаковича, Волфганга Амадеуса Моцарта, Роберта Шумана и Василија Мокрањца.

unnamed

Ансамбл студената музике Филолошко-уметничког факултета у Крагујевца добитиници су прве и главне награде фестивала Музичке импресије у пољском граду Бидгошћу, на којем су, од 29. јуна до 3. јула, учествовали и такмичили се млади музичари из целог света. Студенти из класе професора Борислава Чичовачког освојили су Прву награду, коју додељује Министарство културе Републике Пољске, а освојили су и награду за најбоље извођење композиције пољског аутора. Предраг Качавенда (баритон), Мина Цветковић (флаута), Марко Марковић (обоа), Никола Јовашевић и Милица Ђуровић (виолине), Јелена Николић (виола), Ђорђе Бјелица (виолончело) и Катарина Петровић (клавир) извели су на том такмичењу дела Душана Радића, Исидоре Жебељан, Јадвиге Левандовске и Франсиса Пуланка. Они су, као победници, добили позив фестивала савремене музике у Бидгошћу да наредне године тамо одрже целовечерњи концерт са камерном музиком српских композитора.

Представљањем најуспешнијих студентских радова у Основној школи „Милутин и Драгиња Тодоровић” 31. маја обележен је Дан студијског програма Музичка теорија и педагогија. Била је то прилика да студенти основних и мастер академских студија са професорима прикажу јавности досадашње резултате. Презентовани су најуспешнији радови из три предмета: Методика општег музичког образовања, Методика теоријске наставе и Музички облици.

У четвртак 9. маја 2024. године, у Павиљону у Тврђави, отворена је самостална изложба Бојана Оташевића, редовног професора Филолошко-уметничког факултета. Изложбу чине графике великог формата из циклуса ,,Чекаоница", настале последњих десет година, а реализоване у техници алграфије са више бојених пролаза.

Изложбу можете погледати до 26. маја 2024. године.

image001 2

 

Самостална изложба цртежа ,,Highlight section" др ум. Мише Филиповца, ванредног професора на Катедри за ликовне уметности, биће отворена од 8. маја 2024. године у Галерији модерне уметности у Голупцу. 

Заинтересовани ће моћи изложбу погледати до 24. маја 2024. године.

unnamed 4

Студенти друге године студијског програма Унутрашња архитектура остварили су велики успех победом на конкурсу Ghost Project у оквиру Миксер фестивала. Као једну од награда њихов рад Exhibitihion stand IKS биће изложен на изложби Миксер фестивала  23 – 25. маја 2024. године. Концепт постамента ИКС  развијен је као иновативни систем који не само да омогућава приказ макета, него и олакшава манипулацију у излагачком простору. Истраживање решења је испитивано кроз макете од картона чија конструкција је лагана, али и довољно чврста да подржи тежину елемента који се излаже. Постамент је конципиран тако да садржи четири модуларна дела, што пружа практичност при склапању и расклапању.

У оквиру овог пројекта учествовали су студенти друге године унутрашње архитектуре:
Николина Миловановић, Тијана Јелић, Маша Живковић, Нина Стојковић, Анђела Кнежевић, Јована Суљевић, Лука Шимсић, Марија Радисављевић, Матија Павловић, заједно са менторкама: др Бојана Пашајлић, ма Наталија Богдановић

Резултате конкурса можете погледати преко линка.

Artboard 21 20

Обавештавамо вас о отвореном позиву за финансирање пројеката у оквиру европског пројекта „MUSAE - Bringing together artists and companies to address future challenges in food domain“. Позив је отворен за 11 техничких решења, чији је буџет 880.000 евра (по појединачном пројекту 80.000 евра), а где је условом конкурса осигурано да и Србија као земља у развоју има најмање 1 пројекат финансиран кроз овај оквир. Циљ позива је да омогући уметницима и фирмама да заједнички дођу до иновативних техничких решења у доменима хране и технологије. Према правилима позива, једна компанија и један уметник/уметница чине пројектни тим који заједно подноси апликацију.

Електротехнички факултет, као партнер на пројекту МУСАЕ, пружа подршку у процесу апликације и касније током трајања пројекта. Као први корак, организује се радионица 19. априла на којој ће се говорити о детаљима отвореног позива и процесу подношења апликације, о чему се можете прелиминарно информисати преко наменске интернет странице отвореног позива за финансирање иновација у оквиру пројекта МУСАЕ - https://musae.starts.eu/musae/calls-2nd-open-call/. Радионица ће бити одржана у Привредној комори Србије, Ресавска 13-15, сала 2 у приземљу, 19. априла са почетком у 10:00 часова.

Потребно је а ваше присуство на радионици потврдите попуњавањем формулара:
docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfD84V-nl4eKyX5uYbH7c4aiHJir6hWXSmTlW6kIU3dOXxu9Q/viewform?usp=sf_link

 

Агенда